Lyžování v Itálii

Malebné horské údolí Val di Sole rozkládající se na hranici italských krajů Tridentsko, Horní Adige a Lombardie, vytváří jednu z největších lyžařských oblastí Dolomit. Toto „Slunečné údolí“, jak by se dal název Val si Sole přeložit, leží západně od Bolzana, na svazích mohutné horské skupiny Adamello Brenta.

Val di Sole je součástí ohromného sjezdovkového okruhu Skirama Dolomiti a je obklopeno kulisami dolomitských masívů Brenta, Adamello Presanella a Ortes Cevedale. Každého návštěvníka zde ohromují nádherná horská panoramata a bizarní skalní útvary. Mnohé svahy jsou porostlé hustými lesy a alpské louky se v létě proměňují na pestrobarevné koberce tvořené nejrůznějšími horskými kytkami. Val di Sole je tak ideálním místem, kde je možné jak v létě, tak i v zimě strávit pohodovou aktivní dovolenou.

Oblast zahrnuje šest lyžařských středisek, které jsou mezi sebou navzájem propojeny vleky a lanovkami. Střediska Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida – Marilleva, Pejo, Passo Tonale a Ponte di Legno společně nabízí více než 260 km lyžařských tratí nejrůznějších náročností. Mezi jednotlivými středisky se můžete libovolně pohybovat na jeden skipas, pokud si pořídíte rozšířený skipas, pak můžete navíc navštívit i střediska Paganella a Monte Bondone.

Z údolí jsou návštěvníci pod sjezdovky dopravováni pohodlnými skibusy, které jsou zdarma. Díky dostatečné nadmořské výšce jsou na svazích zaručeny dobré sněhové podmínky po celou sezónu trvající zpravidla až do pozdního jara. Součástí Val di Sole je i ledovec Presena tyčící se do nadmořské výšky 3018 metrů, který zaručuje kvalitní sněhovou pokrývku po celý rok. Sjezdovky bývají pravidelně upravovány, a pokud je třeba, také technicky zasněžovány z moderních a výkonných sněhových děl. Přeprava lyžařů je zajišťována 103 moderními lanovkami a vleky. Celková přepravní kapacita tak činí 80 tisíc osob za hodinu.

Val di Sole je rájem také pro milovníky snowboardingu, součástí skiareálu Marilleva je jedinečný snowpark, kde najdou 250 metrů dlouhou U-rampu a spoustu dalších atrakcí. Užijí si zde i běžkaři, kterým jsou k dispozici kilometry značených a upravovaných běžeckých tras. Pestrou nabídku zimních sportů je možné doplnit ještě vycházkami do přírody na sněžnicích, nordic walkingem, sáňkováním nebo bruslením na ledových plochách. Val di Sole je pro svou dobrou dopravní dostupnost a také pestrou nabídku lyžařských terénů velmi oblíbené i u českých lyžařských nadšenců. Lyžování ve Val di Sole je tak možné doporučit všem milovníkům tohoto zimního sportu.

Andrea

Tipy na ubytování v Itálii.