Liptov – vítejte v srdci Slovenska

Liptov je území na středním Slovensku, jenž je obklopené horskými masivy Vysokých i Nízkých Tater, Chočskými vrchy i Velkou Fatrou, s rozlohou více než 2.000 km 2 a počtem obyvatel více než 140.000. Díky vynikajícím přírodním podmínkám se stal Liptov jedním z nejvyhledávanějších regionů Slovenska.  Oblast je bohatá na kulturní památky a je charakteristická typickým folklorem a lidovou architekturou, kterou mohou návštěvníci obdivovat např. v Muzeu liptovskej dediny v Pribylině nebo v Rezervaci lidové architektury ve Vlkolínci, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Centrem Liptova je 31 tisícové město Liptovský Mikuláš, známé i tím, že zde byl v r. 1713 popraven Juraj Jánošík. Bohatou historii Liptova dokumentují i pozůstatky majestátných hradů jako např. Liptovský hrad nebo největší z liptovských hradů – Likava.

Liptov je protkán minerálními prameny, které zásobují vodou nejznámější lázně jako např. Lúčky, Korytnica či Lubochňa i známá termální koupaliště Bešeňová či Tatralandia.  Tatralandia je v současnosti největším celoročním centrem vodní zábavy na Slovensku, Česku a Polsku. Liptovem protéká i nejdelší slovenská řeka Váh (403 km) s vodní nádrží Liptovská Mara, která je vyhledávaným centrem letní rekreace, vodních sportů či rybolovu.

Liptov je jako stvořený pro milovníky sportů – letních i zimních. V létě mají příznivci vysokohorské turistiky možnost vystoupat na hřeben Západních Tater extrémním terénem do výšky nad 2.000 m (Baníkov, Tri Kopy, Ostrý Roháč, …). Kdo nemusí extrémní výšky má možnost nahlédnout do systému Demänovských jeskyní v Nízkých Tatrách nebo navštívit nejznámější doliny v Chočských vrchov – Kvačianskú a Prosieckú, s nádhernými krasovými „tiesňavami“ a početnými vodopády. Pro vyznavače cykloturistiky region nabízí cesty s nízkou hustotou provozu, obzvlášť oblíbené jsou trasy v okolí Liptovskej Mary nebo údolím Čierneho Váhu.

V zimě ožívá region milovníky sjezdového lyžování především ve vyhlášených zimních střediscích Jasná, Chopok či Malino Brdo. Milovníci skialpinismu si zase přijdou na své ve Žiarskej a Demänovskej dolině.

Ubytování v regionu Liptov