Lednice

Lednice je po Mikulovu mým druhým oblíbeným místem na Pálavě.

Obec rozlohou i počtem obyvatel malá, ale tak pestrá na památky a jiné turistické cíle, že tady lze strávit celý den, ba i více, a pořád se nudit nebudete! Jezdím sem několikrát za rok a pořád se tady toho nemůžu nabažit!

Dominantou obce je novogotický zámek, zařazený mezi památky UNESCO. Současná podoba zámku vznikla přestavbou v letech 1846 – 1858. Návštěvníkům jsou k dispozici tři prohlídkové trasy po prostorách zámku, každá v délce 50 minut. K vidění jsou u první trase především reprezentační sály v přízemí zámku, v druhé trase se návštěvník seznámí v prvním patře s překrásnými knížecími apartmány a soukromými pokoji. Třetí prohlídková trasa zahrnuje dětské pokoje a muzeum loutek a nachází se ve druhém patře zámku.
Průvodce je možné připlatit si také na umělou krápníkovou jeskyni, skleník, Minaret, Janohrad, Apollonův chrám nebo na prohlídku celým zámeckým parkem.

Minaret – dílo, které nechal zbudovat Alois Josef I. Pro stavbu si povolal architekta Josefa Hardtmutha, pozdějšího zakladatele firmy Koh-i-Noor. Téměř 60 metrů vysoká vyhlídková věž se tyčí v zadní části zámeckého parku. Nahoru se dostanete po 302 schodech a vstupné je spíše symbolické.

Chrám tří Grácií – nachází mezi Lednicí a Valticemi. Objekt je přístupný pouze z venkovní části, avšak hned při prvním pohledu každého návštěvníka jistě zaujme trojice soch. Tři antické bohyně – Athéna, Afrodita a Artemis v půlkruhové stavbě z dílny Jana Karla Engela. Tyto tři grácie původně zdobily zámecký park v Lednici, ale později jim bylo věnováno samostatné místo.  Kolonáda ukrývá ve svých útrobách salon s mozaikovou podlahou. Má tvar půlkruhovitého ochozu, jejž podpírá dvanáct jónských sloupů.

Janův hrad – leží v katastru obce Podivín, ale pohodlně se sem dostanete z Lednického zámeckého parku pěšky nebo na loďce.  Hrad, vyhlížející jako středověká zřícenina, byl vystavěn na počátku 19. století. A proč? V období romantismu chtěl každý druhý šlechtic vlastnit pěknou zříceninu, a když se mu to nepoštěstilo, neváhal si ji nechat postavit. Jako i zmiňovaný Minaret, tuto stavbu zbudoval Josef Hardmuth. „Janohrad“ svého času působil jako „lovecký zámeček“ pro Lichtenštejny. V okolních lesích se pořádaly hony a v salóncích se pak hodovalo.

A nejen v Lednici a jejím okolí, ale celém Lednicko-Valtickém areálu, se nachází spousta památek. Hrad a Reistna ve Valticích, místní kostel a zámecké zahrady, Hraniční zámeček, Apollonův chrám, Obelisk, Maurská vodárna, a další.

Všechny tyto i ostatní památky se dají projet autem, na kole, projít pěšky a i s kočárkem. Budete-li plánovat dovolenou, neváhejte. Lednicko-Valtický areál čeká i na vás !