Krušné hory

Krušné hory táhnoucí se po větší části hranice se Saskem mají stále přetrvávající špatnou pověst z minulosti a jsou tak na rozdíl od protěžovanějších koutů naší vlasti neprávem turisty opomíjené, i když mají rozhodně co nabídnout. Už dávno nejsou příkladem znehodnocené přírody v sousedství těžebních pánví. Severozápadní cíp republiky nabízí návštěvníkům kromě čerstvého vzduchu také řadu cyklostezek, výhledy z tisícových vrcholů nebo možnost vyzkoušet netradiční dopravní prostředky.

V  létě je jedním z nejvyhledávanějších míst paradoxně lanovka. Tzv. dámská měří více než kilometr a při cestě na vrchol Krušných hor od spodní stanice překoná výšku 232 metrů. Na vrcholku už je na každém, zda zvolí cestu dolů pešky či na kole. Cyklista se vyveze s kolem nahoru lanovkou. Je zde sedm tratí dlouhých od 10 do 30 kilometrů. Kdo chce využít zemské přitažlivosti a krušnohorských kopců, nejspíš sáhne po některé ze speciálně upravených koloběžek nebo tříkolek. Dobrodružství v Krušných horách čeká i na ty nejmenší výletníky. Procházka po tzv. Ježíškově cestě totiž prověří jejich znalosti – a za splnění čeká odměna. Pokud by některý z návštěvníků nepřijel do hor za sportem a dobrodružstvím, může navštívit božídarské muzeum. Tady se dozví, jak těžký život měli horalé v minulých dobách.

Komu by nestačily atrakce na české straně Krušných hor, může ještě na procházku do sousedního Německa. Například doby hornictví zde připomíná stará úzkokolejka.

Titulem nejvýše položená obec ve střední Evropě se pyšní Boží Dar. Leží na hranici s Německem a je jedním z nejvýznamnějších turistických center v Krušných horách. Jako okolní městečka a obce má i Boží Dar bohatou hornickou minulost. Dnes je díky ideálním podmínkám pro horskou turistiku a zimní sporty oblíbenou destinací pro domácí i zahraniční turisty.

I přesto, že většina historických budov lehla popelem při požáru začátkem 19. století, najdete tu krásný kostel a spoustu přírodních zajímavostí.

  • kostel sv. Anny
  • starý hraniční kámen
  • Božídarské rašeliniště (naučná stezka)
  • Blatenský vodní příkop (naučná stezka)
  • Ježíškova cesta (stezka pro děti i dospělé)

Boží Dar je znám především jako centrum zimních sportů. Skýtá však i mnoho možností pro vyznavače turistiky a milovníky letních aktivit.

  • sjezdové lyžování (areály Neklid, Novako, Klínovec a další)
  • běh na lyžích (desítky kilometrů upravených běžeckých tratí)
  • turistika, nordic walking
  • tenis
  • krytý bazén

Nabídka ubytování v Krušných horách a jejich podhůří je skutečně bohatá. Ubytování tu najdete ve všech možných kategoriích. Můžete si vybrat komfortní pokoj, či apartmá v některém z hotelů, nebo skromnější ubytování v penzionu, horské chatě apod.