Kroměříž

V létě k vodě, v zimě na lyže. A co v mimosezoně?

Letošní listopad byl nádherný! Svítilo sluníčko, všude napadané pestrobarevné listí ze stromů, ideální podmínky pro víkend na nějakém hezkém místě. Po krátkém hledání na internetu jsme zvolili město Kroměříž. Z domu to máme necelé 2 hodiny cesty a ještě nikdy jsme tam nebyli. Vybrali jsme hotel Černý orel, přímo na náměstí.
Hned při příjezdu jsme si museli gratulovat 
a uznali, že jsme vybrali správně.

Hotelové ubytování bylo krásné, čisté a příjemně zařízené. Jelikož jsme zvolili jeden z pobytových balíčků, na pokoji nás čekala ještě láhev šampaňského. Tu jsme však nechali na později, protože součástí hotelu s restaurací je také pivovar, ve kterém jsme měli dohodnutou exkurzi. Ta zahrnovala výklad sládka o výrobě piva, prošli jsme si prostory, ve kterých Kroměřížské pivo vyrábí a skladuje a nedílnou součástí byla také ochutnávka – na tu jsme se těšili nejvíc
.

Hned v sobotu ráno jsme vyrazili objevovat město:

Nejdříve jsme museli vidět Květnou zahradu – unikátní zahradní dílo světového významu! Jak jsme se dověděli, její hlavní část byla zbudována už ve druhé polovině 17. Století. Procházka labyrinty a kolem vodotrysků nás zavedla až do severní části zahrady k 244 metrů dlouhé kolonádě – tu zdobí na 90 soch a antických bust. Zajímavou podívanou byl také nově zbudovaný tzv. Králičí kopeček a Ptáčnice.

Ani jsme nevěděli, že jedním z rodáků Kroměříže byl Karel Kryl. Město si toho jistě považuje, a proto zde zbudovalo zážitkovou expozici věnovanou tomuto významnému Československému písničkáři. Expozice se skládá z několika místností, z nichž každá je věnována jedné písni. Pobyt zde vás vtáhne do děje a celá prohlídka je velmi emotivní.

Což jsme opět netušili je, že Kroměříž má již několik let výsadu výroby mešních vín pro Olomoucké arcibiskupství. Nemohli jsme si tedy nechat ujít prohlídku zámeckých sklepů spojenou s degustací. Sklepy se nacházejí pod Arcibiskupským zámkem na ploše 1030 m2. Celý výklad i prohlídka byly velmi zajímavé, dověděli jsme se mnoho o historii i pěstování révy vinné. Mešní víno jsme bohužel neochutnali, ale i tak to byl krásný zážitek.

Den jsme ukončili výbornou večeří ve stylové restauraci hotelu a už jsme se nemohli dočkat neděle, na kterou jsme měli v plánu podzámeckou zahradu.

Počasí nám přálo a procházka nádhernou podzimní krajinou této zahrady tak byla úžasná! Spousta exotických i místních dřevin, monumentálních stromů, rybníky, potůčky, sochy, aj. Prostě romantika. Součástí zahrady je i mini zoo a celá zahrada je protkána malými ohrádkami s různým drobným zvířectvem, jako jsou morčata, králíci, slepice nebo kačenky. Určitě lze jen doporučit, hlavně pro návštěvu s dětmi.

Kroměříž je krásná! Zdaleka jsme nestihli navštívit všechno, co historické město nabízí. Z celého víkendu jsme byli nadšeni a určitě se sem ještě někdy vrátíme.