Košt vín na Bukovanském mlýně

27. 4. 2013 se v hotelovém areálu Bukovanský mlýn v Bukovanech u Kyjova konal košt vín, který jsme se rozhodli navštívit a ochutnat vína jihomoravských profesionálních vinařů a vinařství. Abychom si akci užili, rozhodli jsme se využít služeb hotelu a přespat, bohužel však již více než měsíc před akcí bylo v hotelu plno. Bylo nám však nabídnuto ubytování v penzionu v Kyjově, který provozuje stejná společnost. Po krátké prohlídce Kyjova a výtečné kávě a zmrzlině v místní „čajovně“ v budově místního kulturního domu jsme auta nechali na uzavřeném parkovišti u penzionu a na místo akce jsme se dostali pohodlně taxislužbou pro 6 osob za velmi příznivou cenu, na níž jsme dostali kontakt na recepci penzionu.

Košt se konal ve stylovém sklepě pod hotelovou restaurací. U vchodu nás po zaplacení vstupného (230 Kč) vybavili sklenkou s logem Bukovanského mlýna, přehledem vystavovaných vín a vinařství a poukázkou na slevu 50 Kč na nákup vína přímo u vystavovatelů. Sklenku jsme si pak samozřejmě mohli nechat. Již krátce po zahájení akce zde bylo plno více či méně znalých degustátorů. Neotáleli jsme a začali „koštovat“ také. Začali jsme sladšími bílými víny a okusili vzorky od většiny z 11 přítomných vinařství, které jsou jinak nabízeny v hotelové vinotéce i ve vinotéce v Kyjově. Sympatické bylo, že víno nám často nalévali přímo vinaři či rodinní příslušníci, neboť se ve většině případů jedná o menší rodinná vinařství. Ochutnávání doprovázela cimbálová muzika hrající tradiční slovácké písně.

Ve sklepě jsme však nestrávili celý den. Košt jsme střídali s návštěvami hotelové restaurace, kde jsme zase ochutnávali tradiční moravské speciality. Využili jsme i možnosti zahrát si minigolf, který leží přímo v areálu a pokochali se pohledem na mláďata koz a ovcí, které jsou velkým lákadlem hlavně pro děti. Celý den jsme zakončili večerním posezením na venkovní zahrádce, kde se grilovaly steaky, ryby a klobásy.

Pobytu v penzionu jsme si za tu jednu noc moc neužili, což je škoda, neboť je velmi příjemný čistý a moderně vybavený. Zato jsme si užili společnou snídani, kterou nám donesli v piknikovém košíku přímo na pokoj. Před odjezdem domů jsme se ještě zastavili v zámeckém parku v nedalekých Miloticích, který je známý díky natáčení několika známých českých pohádek. Vyhlášenou pohostinnost jižní Moravy jsme si tak vyzkoušeli na vlastní kůži a na Slovácko se určitě zase někdy vrátíme.

Vladan