Kam s dětmi na dovolenou?

Od našich známých, kteří mají děti zhruba ve stejném věku jako jsou ty naše  jsme dostali zajímavý tip na příjemně strávenou dovolenou v nově postaveném rodinném penzionu Svoboda, který je na samém konci obce a zajišťuje naprosté soukromí.

Penzion se nachází v obci Staré Splavy u města Doksy, v nádherném prostředí Máchova kraje. Ubytovaní jsme byli ve dvou dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici jsme měli malou společnou kuchyňku se základním vybavením, společenskou místnost s televizí  a WiFi připojením k internetu. U penzionu je velká uzavřená zahrada – ideální pro děti a venkovní posezení s možností grilování.

Výhodou bylo parkování přímo u vchodu na uzamčené zahradě.  U majitelů penzionu jsme si domluvili snídaně a udělali jsme dobře, jinak kousek od penzionu je několik restaurací s možností celodenního stravování, bary a kavárny.

Do centra Starých Splavů je to bylo pěší chůzí asi jen 6 minut a na koupaliště a písčité pláže s mnoha vodními atrakcemi  asi jen 5 minut chůze.

Za týden naší dovolené jsme toho zvládli poměrně dost.

Návštěva Aquaparku v České Lípě, který nabízí neskutečné množství atrakcí  např. tobogan, skluzavky, masážní lůžka, masážní bazén, whirpool, dětský bazén, dětské brouzdaliště, divokou řeku, parní místnosti, bufet s příjemným posezením.

Další naše zastavení  muselo být u Máchova jezera, které  je největší umělou  vodní plochou (278 ha) Máchova kraje a  bylo založeno jako Velký rybník císařem Karlem IV. v roce 1367 a je v nadmořské výšce 266m.

Je zde i příjemná  procházka kolem břehů Máchova jezera a na skalní vyhlídky. Cesta  vede většinou rozlehlými borovými lesy a je ideální pro rodinné výlety.

Trasa: Doksy, náměstí – Králův stolec – Břehyně – Pod Borným – pod Šroubeným – Máchovo jezero, hráz – Staré Splavy – Doksy ( cca 15 km )

Na trase je i naučná stezka, na které se  seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera.

Pro návštěvníky je na této trase připraveno šest naučných panelů s tématikou ochrany životního prostředí u Máchova jezeraDélka trasy z Doks přes Břehyň zpět do Doks je asi 15 km a je vhodná pro pěší i cyklisty. Témata informačních tabulí jsou: botanika, zoologie bezobratlých, zoologie obratlovců, rybníkářství, ….Mapku s popisem trasy a dalších informacích o naučné stezce jsme si vyzvedli v informačním centru v Doksech.

Nejvíce se našim dětem ale líbila  „Naučná stezka se Čtyřlístkem okolo Blaťáku“. Společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou jsme se vydali na výlet kolem Blaťáku. Čekala tu na nás spousta dobrodružství , děti byly nadšené a ani chvilku se nenudily . Navštívíli jsme zajímavé skalní útvary, dozvěděli  se nejeden zajímavý příběh a to nejlepší Vás čekalo až v závěru. Celá trasa naučné stezky bylo vedena po žluté turistické trase kolem Blaťáku –  Máchova jezera.

Dalším našim cílem bylo MUZEUM ČTYŘLÍSTEK, které se nachází v půdních prostorách Městské knihovny v Doksech. V muzeu je stálá expozice, která je věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek. Dozvěděli jsme se zde, jak tento komiks  vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří. Raritou muzea je mimo jiné i to, že se zde můžete setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně či spatříte Myšpulínovy vynálezy.

Poslední naší zastávkou byl hrad Bezděz , který je národní kulturní památkou a byl založen Přemyslem Otakarem II. v letech 1260 – 1278 v gotickém slohu.  Během letních měsíců se na hradě koná řada kulturních akcí – koncerty, šermířská vystoupení, ukázky sokolnictví, výstavy v purkrabském paláci a koncem května tradiční Noční výstup na Bezděz .  Jedna ze dvou věží hradu Bezděz, která je přístupná veřejnosti  je VELKÁ VĚŽ.  Z výšky 34 m se naskytne zajímavý výhled na Máchovo jezero propojené s Břehyňským rybníkem, na České středohoří, Lužické hory, Krkonoše, Ještědsko-Kozákovský hřbet, Jizerské hory, na Pojizeří na jihu a při dobré viditelnosti na Prahu i na Brdskou pahorkatinu. Věž byla opravena a zpřístupněna už v 19. stol. za Valdštejnů. V době okupace Sovětskou armádou byl přístup na velkou věž zakázán. Ve druhé polovině 90. let 20. století byla opět otevřena.

Jsme rádi, že jsme mohli navštívit tento kraj.

 

Komentáře nejsou povoleny.