Jižní Morava – krásná příroda, gastronomické zážitky a kilometry cyklostezek

Až budete hledat ideální místo pro Vaši dovolenou v ČR, vzpomeňte si na jižní Moravu. Tento kout republiky patří mezi stále více oblíbenější a navštěvovanější lokality, a to nejen pro svou přírodu, památky či podmínky pro turistiku a cykloturistiku.

Jednou z nejlákavějších oblastí tohoto kraje je Slovácko. Jedná se o region plný vinohradů, kvalitního vína a ovocných pálenek, památek, kulturních akcí, lidových zvyků a tradic, které se zachovaly až do dnešního dne. Slovácko je protkáno hustou sítí kvalitních cyklostezek, které se neustále rozrůstá o nové. Mezi velmi oblíbené nyní patří nově vybudovaná trasa Kyjov – Mutěnice (zvaná Mutěnka). Chcete-li poznat celý region Slovácka, nebude Vám na něj stačit pouze jeden den. Najdete zde mnoho ubytovacích zařízení, například penzion v Kyjově, který nabízí ubytování v rodinných apartmánech a mimo jiné i zázemí pro cyklisty.

Mezi nejvíce zajímavá místa v regionu Slovácko patří zážitkový areál Bukovanského mlýna, jenž je postaven na vrcholu kopce mezi obcemi Bukovany a Ostrovánky. Můžete zde navštívit větrný mlýn, který slouží jako galerie a zároveň i rozhledna a nachází se výšce 325 m n.m.. Pro skvělý zážitek z pravé slovácké gastronomie určitě zavítejte do stylové mlynářské restaurace s funkční kachlovou pecí a personálem obsluhující v krojích. Po celý rok se zde konají zajímavé akcelákající širokou skupinu lidí nejen z okolí (vystoupení v krojích, cimbálové muziky, různá představení nebo vynikájící košt vín). Návštěvu akcí můžete spojit i se stylovým ubytováním ve slováckých chalupách nebo mlynářském stavení. Přes léto se na Bukovanském mlýně nabízí týdenní pobyty s polopenzí a atraktivním programem. Areál Bukovanského mlýna nabízí spoustu aktivit, které můžete při své návštěvě využít (např. pétanque, ping -pong, hřiště na kopanou či volejbal. Novinkou je stylový minigolf pod lopatkami, kde s přáteli či rodinou zažijete spoustu zábavy při překonávání jednotlivých dráh. Dráhy jsou pro děti označeny zvířátky a v prostoru mingiolfu se nachází pískoviště pro děti. Pro děti je v areálu připraveno také spousta aktivit: dětské hřiště, trampolína, ohrada s ovečkami a kozami s možností krmení nebo nově ohrada s poníky, na kterých se mohou děti povozit.

Vyzkoušejte na vlastní kůži krásy jižní Moravy.

 Lenka Růžičková