Jizerské hory – Velké Hamry

Rádi se s manželem vracíme na místa, která nás zaujala. Mezi jedny z nich patří Jizerské hory. Dovolenou jsme si záměrně naplánovali až na konec září, protože podzim je ideální na procházky a túry. Pronajali jsme si stylovou roubenku s bazénem a s rozhledničkou “Liborka” ve Velkých Hamrech. Toto železářské a cihlářské město leží na říčce Kamenici asi 2 km jižně od Tanvaldu.
Roubenka se nachází na překrásném rozhraní Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Po dohodě s majitelem roubenky se zájemcům o pohled z rozhledničky naskytne pohled (ovšem, když počasí dovolí) na naši nejvyšší horu – Sněžku.

Samotná chata se nachází na polosamotě na částečně oploceném pozemku s výhledem na okolní   kouzelnou přírodu. U chaty, která je celoročně v provozu  je k dispozici zapuštěný vyhřívaný bazén, ohniště, pro děti je připravený dětský koutek s prolézačkami, houpačkami, lanovým žebříkem a pískovištěm, venkovní sprcha a stolní tenis.

Roubenka je velice vkusně zařízena. Ve společenské místnosti je televize, DVD, rádio, velmi dobře vybavená kuchyně, koupelna je s hydromasážním  boxem. V patře je větší otevřená společenská místnost s posezením, dva 3-lůžkové pokoje s možností přistýlky, koupelna s vířivou vanou a samostatné WC. V okolí jsou výborné podmínky pro turistiku, cykloturistiku a houbaření.  Mezi  zajímavé turistické cíle patří – Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Bozkovské jeskyně, zábavní centrum Babylon v Liberci, hrad Navarov, sklářské muzeum a Pivovar Novosad v Harrachově, skalní útvary Buchta, Muchov, Rozpůlenka, skalní vyhlídka Terezínka, Šulíkova skála a rozhledna Černá Studnice a další. Jizerské hory mají ideální celoroční podmínky pro všechny zájemce o utužování zdraví.

Kromě velkého množství cyklotras nabízí také hustou síť turistických cest. Jejich účelem je co nejvíce seznámit pěší turisty s krásami Jizerských hor. Značené turistické cesty Vás bezpečně dovedou nejen na místa s krásnými výhledy. Můžete se projít  po historicky zajímavých místech, sklářskými osadami i kolem vodních nádrží. Pro milovníky cyklistiky je zde velké množství značených cyklotras, díky kterým poznáte místa, ke kterým se na běžkách jen těžko dostanete.

Při našich toulkách po okolí jsme se dozvěděli i něco z historie například, že „písemné doklady ani zbytky hamru se nezachovaly, jen několik místních názvů naznačuje, že se zde pracovalo s kovem. Výhodná poloha obce u vodního zdroje řeky Kamenice napomáhala rozmachu osídlení. Osada Svárov je poprvé připomínána v roce 1785. Byla zřejmě nazvána podle vlastního jména Svár. V roce 1844 byla ve Svárově zahájena výstavba textilní továrny. Roku 1914 byly sloučeny osady Hoření a Dolení Hamr v jednu obec s názvem Velké Hamry. V roce 1926 byla obec povýšena na městys a v roce 1968 na město. Roku 1947 byla k Velkým Hamrům připojena osada Bohdalovice a později i Svárov, do té doby patřící Šumburku.“

Z historických památek se ve Velkých Hamrech dochoval kostel sv. Václava, kaplička sv. Václava z 18. století a kaple sv. Anny z 19. století. Památkově chráněná kamenná pieta pochází z 1. poloviny 19. století. Je dokladem lidového kamenického umění. Pieta je umístěna ve skupině stromů v zahradě při silnici do Bohdalovic.

Jizerské hory patří mezi nejčistší hory v České republice a zároveň jsou také jejich nejsevernějším pohořím a od roku 1968 je celé území Jizerských hor vyhlášeno jako Chráněná krajinná oblast.

Dovolená v Jizerských horách je ideálním místem nejen k odpočinku ale i relaxaci.