Jilemnice

Jsme „ důchodci turisti „ a se známými jezdíme poznávat místa, která jsme ještě nestihli navštívit. Mezi takové místo patřila donedávna i Jilemnice.

Podařilo se nám sehnat ubytování přímo v Jilemnici. Jednalo se o apartmán v patrovém rodinném domě s podkrovím. V domě, kde bydlí i majitelé jsme měli do podkroví vlastní vchod. Pokoje byly velmi útulně a vkusně zařízeny. Kuchyňka měla základní vybavení, které bylo dostačující. V přízemí se nacházel ještě úložný prostor pro kola, kočárku a v zimě k uložení lyží. Před domem na travnaté zahradě bylo zahradní posezení, houpačka a pískoviště pro děti.

Jilemnice leží v kopcovité krajině západního podhůří Krkonoš a vybízí k návštěvám Krkonošského národního parku a CHKO Český ráj, kde je velké množství přírodních a kulturních památek.

O samotném městu jsme se dozvěděli, že od středověku patří k významným textilním střediskům a proto není divu, že si zde modrotisk již v 18. století našel své pevné místo a patřil k nejvyhledávanějším místním výrobkům. Z toho důvodu vedly naše další kroky do muzea. Ve sbírkách jilemnického Krkonošského muzea se zachovaly vzácné a krásné vzorky z 18. století. Nyní zde probíhá výstava pod názvem „Za krásou modrotisku „. Na této výstavě se každý návštěvník seznámí nejen s historií ale i výrobou modrotisku, který je zde i na prodej. Jsou zde k vidění výrobní nástroje, historické tiskařské formy, vzorníky a velké množství výrobků.

Kousek od náměstí se nachází „ Zvědavá ulička „ je to ojedinělý a velmi půvabný soubor roubené architektury z konce 18.století. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice. Ulička se tím rychle zužuje a stáčí. Domy pak působí dojmem zvědavosti svých obyvatel, kteří chtějí pozorovat dění na tehdejší hlavní třídě. Kromě krásných lidových domů je zde k vidění socha sv. Jana Nepomuckého. Součástí „Zvědavé uličky“ je i roubený Šaldův statek, který je umístěn na spodní části uličky.

V Jilemnici se nachází nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívili jsme i Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování.

Krkonošské muzeum bylo založeno v roce 1891. První expozice byla nainstalována na přelomu století v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo a od roku 1953 sídlí v bývalém zámku hrabat Harrachů. Již v roce 1929 vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků:

 

–          Expozice historicko-etnografická

–          Kavánova galerie

–          Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do roku 1938

–          Expozice věnovaná českému šlechtici hraběti Janu Nepomuku Františku Harrachovi

 

Za dalšími výlety se pak můžete vydat na nejbližší tisícovku Žalý, k prameni Labe a nebo k  Mumlavskému vodopádu.