Jak si užít výlet na Buchlov

Hrad Buchlov z dálky

Královský hrad Buchlov se nachází na jihovýchodě Moravy nedaleko turisticky oblíbeného městečka Buchlovice. Leží uprostřed pohoří Chřiby, které jsou také někdy označovány jako Buchlovské hory, na jednom z nejvyšších jeho vrcholů. Díky této strategické pozici ční majestátně nad údolím a v současné době tak nabízí turistům romantické výhledy do okolí. Hrad byl vystavěn pravděpodobně v první polovině 13. století a poslední úprava na renesanční sloh probíhala v polovině století šestnáctého.

Jedná se o velmi oblíbenou výletní destinaci. Pokud se nacházíte v okolí, určitě nesmíte návštěvu Buchlova vynechat. Hrad je navíc velmi dobře dostupný i automobilem, neboť leží jen kousek od evropské silnice E50, která navazuje na dálnici D1 u Slavkova u Brna a vede až k hranicím se Slovenskem. Snadno se na Buchlov dostanete i pěšky nebo na kole díky husté síti turistických a cyklotras protínajících celé Chřiby.

Největší lákadla hradu Buchlov

Samotná prohlídka interiéru hradu je něco, kvůli čemu se budete chtít vracet opakovaně. Již při vstupu vás průvodce zaujme pověstí vážící se ke kamennému stolu soudců loveckého práva a k nedaleko stojící Lípě (tu pověst vám ovšem neprozradíme).

Nádvoří hradu Buchlov

Strážnice a zbrojnice skýtají velké množství historických zbraní (včetně různých exotických), které si můžete zblízka prohlédnout, což určitě nenechá chladným žádného malého dobrodruha, ale ani jejich tatínky. Dámské osazenstvo zase bude zajímat, jak vypadala hradní kuchyně a používané kuchyňské vybavení. Následuje prohlídka komnat, ložnic, pracoven, pokojů, rytířských sálů, knihovny a raně gotické kaple.

Jednou z nejzajímavějších částí jsou přírodovědecké sbírky, kde jsou soustředěny exponáty ze zahraničních studijních cest původních obyvatelů hradu z počátku 19. století. Výstava zahrnuje i přírodovědecké a zoologické kuriozity – střevo z velblouda, osminohé prasátko, kly z narvala jednorohého, kůže z anakondy a jiné vzácné předměty.

Další strašidelnou pověst o černé buchlovské paní vám povypráví v místnosti s mumií (prý 4000 let starou), která je věnována egyptologickým sbírkám. Prohlídka pak končí na vyhlídkové věži (545 m n.m.) s krásným výhledem do okolí.

Vyhlídka z hradu Buchlov

Okolí Buchlova

Jen kousek od Buchlova se nachází Kaple sv. Barbory, která je postavena v pozdním moravském manýrismu na místě původní gotické, která slouží jako hrobka pánů z Petřvaldu a Berchtoldů.

V nedalekých Buchlovicích se nalézá zámek patřící k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Zámek Buchlovice je postaven ve stylu italské barokní vily, která je obklopena nádhernou barokní zahradou uchvacující svojí krásou už i současníky.

Zámek Buchlovice

Součástí Buchlovic jsou i Sirnaté lázně na Smraďavce. Tyto historické lázně byly obnoveny teprve v roce 2012 na základě dochovaných záznamů. Přírodní, minerální sirná voda slouží k léčení revmatologických, neurologických, ortopedických a kožních onemocnění.

Uprostřed Chřibů naleznete také rozhlednu umístěnou na kopci Brdo – jedná se o nejvyšší vrchol Chřibů 587 m nad mořem.

Velkým lákadlem je také zřícenina gotického hradu Cimburk, kde se v současné době pracuje na zakonzervování a také obnovení některých jeho částí. V prostorách Cimburka se konají různé kulturní akce – jarmarky, koncerty, divadelní představy, výstavy a workshopy.

Jen 16 km od Buchlova se nachází obec Velehrad – jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Obec je v lidové tradici ztotožňována s hlavním střediskem Velké Moravy, Veligradem. Nachází se zde nejstarší cisterciácké opatství na Moravě a každoročně se zde 5. července stává cílem Národní pouti na Velehradě, která se koná u příležitosti svátku svatých Cyrila a Metoděje. V obci naleznete množství pamětihodností – Velehradský klášter, klášterní baziliku, školy v klášteře a další památky.

Nedaleko Velehradu v obci Modrá se nachází archeoskanzen osvětlující jednu z nejvýznamnějších etap našich národních dějin – velkomoravské sídliště středního Pomoraví. Kromě stálé expozice se zde konají naučná představení, programy, pokusné tavby kovů, výroba keramiky a stále zde probíhá archeologický výzkum.

Ubytování

Pokud jste se rozhodli Buchlov a jeho okolí navštívit, určitě jste zjistili, že navštívit všechna zajímavá místa v okolí za jeden den určitě nestihnete. Ideální příležitostí je využít služeb přímo Hotelu Buchlov, který se nachází jen pár kroků od hradu. Luxusně vybavený hotel nabízí stylové útočiště pro podnikání výletů do okolí, ale nabízí také spoustu aktivit přímo v hotelovém areálu – masáže, kosmetika, péče o ruce a nohy, koupele, peeling, sauny, Whirlpool či venkovní vyhřívaný bazén.

Ubytování Chřiby - Hotel Buchlov

Část pokojů je přestavěna ze stodoly nebo stáje a tím získávají své charakteristické kouzlo. Všechny pokoje a apartmány jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, LCD televizorem, WiFi připojením k internetu a minibarem.

Ve stylové restauraci můžete prožít ten pravý kulinářský zážitek, neboť je kladen důraz na čerstvost a kvalitu produktů. Menu je složeno z oblíbených pokrmů české a mezinárodní kuchyně.

Rezervovat ubytování si můžete prostřednictvím serveru Pampeliška, kde naleznete také výhodné pobytové balíčky!

Vladan