Jak pořídit kvalitní fotografie interiéru svépomocí

„Fotografie prodávají“ není jen otřepaným heslem snažícím se vám prodat služby profesionálních fotografů. Je to fakt, na který by měl každý provozovatel ubytovacího zařízení brát ohled. Investice do profesionála se opravdu vyplatí a naprosto vám tuto cestu doporučujeme. Pořídit hezké fotky ale můžete zkusit i sami.

Sežeňte si co možná nejlepší fotoaparát

Drahý fotoaparát není nutností, ale levná technika má samozřejmě své limity, které ani ten nejdovednější člověk nepřekoná. Výhodou je, že v moderních mobilních telefonech jsou již relativně kvalitní fotoaparáty, které fotí lépe než levné kompaktní fotoaparáty. Pokud takový máte, směle se do toho pusťte. Pokud ne, zkuste oslovit známé, jestli mezi nimi není nadšený amatérský fotograf, který vám svůj foťák za nějakou tu malou odměnu zapůjčí.

Světlo je alfou a omegou fotografování

Ne nadarmo se fotografům přeje „dobré světlo“. Bez dostatku světla budete mít problém a tím větší, čím „horší“ fotoaparát budete mít. Počkejte si tedy na slunečný den a nebraňte světlu do interiéru vniknout. Pomoci si také můžete rozsvícením vnitřního osvětlení. Experimentujte.

Pozor však na protisvětlo, se kterým je složité se vypořádat. Pokud budete mít v záběru okno, tak ho raději zatemněte a použijte pouze umělé osvětlení interiéru.

Použití blesku se raději vyhněte zcela. Ve fotoaparátu zabudované blesky nedokáží prostor dostatečně a rovnoměrně osvětlit.

Máte ostrý obraz?

Ostrost obrazu je pro posouzení technické kvality fotografie zásadní. Rozmazané fotky jsou na pohled nepříjemné a neplní dobře svůj účel. Takové bez milosti smažte. Dosáhnout ostré fotky ve špatných světelných podmínkách je však také oříšek. Pokud se vám nedaří pořídit ostrou fotografii s fotoaparátem v ruce, zkuste ho na něco položit a nastavit samospoušť. Pokud byste měli k dispozici stativ, tak máte vyhráno. Do určité míry vám může pomoci nastavení vyšší citlivosti snímače (ISO), avšak čím vyšší citlivost, tím více šumu ve fotografii.

Kácející se linie

Při focení interiéru vzniká typický problém, kdy se rovné linie různě deformují, zakulacují či kácí. Při fotografování se tedy snažte na toto myslet a mít záběr vertikálně i horizontálně zarovnán s rovnými liniemi (stěny, rohy, dveře, okna atd.). Také se snažte fotit co možná nejvíce vodorovně (tedy kolmo ke svislým liniím), perspektiva pak nebude vertikální linie tak deformovat. Fotografové se s tímto problémem umí velmi dobře vypořádat v počítači, avšak při dodržení výše zmíněných zásad nemusí být zásah v PC nutný.

Myslete na klienta

Možná nejdůležitější radou v celém tomto „návodu“ je, abyste primárně mysleli na klienta a snažili se vcítit do jeho potřeb. Vypadá objekt a interiér na fotografiích tak, že byste tam sami chtěli strávit noc či celý týden? Je vyfoceno vše, co vás samotné při výběru ubytování zajímavá? Jsou tyto „informace“ na fotkách na první pohled zřejmé? Pokud ano, pak jste udělali dobrou práci!

Přikládáme tipy na další zajímavé články na téma: “Jak nafotit kvalitní fotografie”.

http://www.ucimesefotit.cz/nekolik-rad-jak-na-interier/
https://www.milujemefotografii.cz/jak-jsem-fotil-interier
http://www.dtpko.cz/clanky/fotograficka-praxe-foceni-interieru/
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/testy/374625-fotografie-nejen-z-dovolene-jako-od-profika.html