Hruboskalsko – zámek Hrubá Skála, hrad Valdštejn, arboretum

Byla jsem tu zatím dvakrát a určitě ne naposledy. Jednou to byl víkend v zámeckém hotelu zámek Hrubá Skála. On totiž zdejší zámek je z 90 % celkem slušný hotel pro hosty. Místností k prohlížení pro turisty tu moc není a v dohledné době prý provozovatelé plánují jej využívat pouze jako hotel. Byla tu i možnost využít maséra nebo koupel. Místo si oblíbili i novomanželé pro svoje Ano.  Z věže je moc pěkná vyhlídka po okolí, ale i kdybyste na ní nevylezli, o nic nepřijdete. V okolí je skalních vyhlídek několik a všechny stojí za to. Nad hradním příkopem je malé lanové centrum. Nic pro mne.  Na zdejším zámku a v okolních skalách se natáčela pohádka Princ Bajaja a mají tu dokonce původní loutku draka.

V létě jsem tu byla na výletě a na nádvoří probíhal každou hodinu program Poznej středověk. Moc pěkné vystoupení s hudbou, tancem, soubojem i exekucí nad odsouzencem. Herci byli výborní a představení vtipné.

Procházka zdejším skalním městem není moc náročná a zvládne ji každý. Skalní věže i hluboké rokle působí opravdu pohádkově. Pohodlně se dostanete po turistické značce od Hrubé Skály na hrad Valdštejn. Ten je krásně zrekonstruován a stojí za vidění. Cestou můžete navštívit zdejší arboretum a zejména se kochat výhledy do všech stran. Jsou vidět blízké Trosky a kopec Kozákov s utajenými poklady. Hned pod skalami jsou i lázně Sedmihorky. Za jasného počasí vykukuje nezaměnitelný Ještěd. Celé pískovcové skalní město leží na dohled od města Turnov.

Jiřina Hrubanová

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.