Hrad Buchlov

Státní hrad Buchlov leží v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. Autem přijedete pomalu až pod hrad, takže i pro ty, co nejsou zvyklí na procházky či delší chůzi, je tento hrad dostupný. Pod hradem je velké parkoviště, jehož součástí je i rychlé občerstvení. Parkovné na neomezenou dobu není také nijak výrazně drahé. K hradu se dostanete vystoupáním do malého kopečku, který vás zavede přímo na první nádvoří. Tam se dají koupit vstupenky.

Buď můžete zvolit pouze vstup do areálu hradu (v tomto případě pak uvidíme vše zvenku, můžete si posedět ve stínu hradeb, podívat se na bylinkovou zahrádku, ale to je bohužel vše), nebo můžete zvolit jednu z prohlídkových tras. Za nás mohu doporučit delší okruh, jehož součástí je černá kuchyně, sbírky Berchtoldů, ale především vyhlídková věž, ze které je nádherný výhled po okolí. Všechny prostory hradu vypadají zrekonstruovaně, především část hradu věnovaná rodině Berchtoldů stojí za vidění. Na vyhlídkovou věž to není moc schodů, i děti nebo starší návštěvníci by neměli mít problém sem vystoupat. Z věže pak máte krásný výhled na kapli Sv. Barbory a celkově po okolí hradu. A výhled opravdu stojí za to. Co ovšem nebylo na prohlídce tak pozitivní, byla slečna průvodkyně. Neustále se přeřekávala, což by se dalo odpustit, pokud by se nejednalo o celou dobu prohlídky. Celkově nám ale přišlo, že nejeví nějak moc zájem o to, čím provádí. Kdykoli jsme se jí na něco zeptali, nevěděla. Přišlo nám to, jako by si potřebovala udělat čárku za dalších 90 minut prohlídky a hotovo. Buchlov je překrásné místo se zajímavou historií a na průvodci strašně záleží, zda si toto místo zapamatujete. Třeba budete mít více štěstí.

Po návštěvě Buchlova je dobré popojet nebo popojít kousek dál, do městečka Buchlovice, jehož dominantou je nádherný zámek se zahradami. Co se týká parkování v Buchlovicích, městečko má několik parkovišť, všechny ve velké blízkosti vstupu do areálu zámku. Zároveň je na náměstíčku možnost vybrat si z více restaurací či bufetů třeba na oběd nebo rychlé občerstvení se. První, čeho si po vstupu do areálu zámku a zahrad všimnete, jsou všude přítomní pávi. A že jich je tam požehnaně. Někteří jen tak posedávají na zídkách, jiné se pletou pod nohama, další pak chodí okukovat návštěvníky zámecké kavárny a hledat, co spadne ze stolu. Jsou ale nádherní, že jejich pozorováním jde strávit spousta času. Zámek nevypadá zvenku nijak velký, je však zajímavě řešený do oblouku. Prohlídka trvá celkem hodinku, na rozdíl od hradu Buchlov se jedná o reprezentativní prostory a ubytování pro šlechtu, tudíž jsou jednotlivé pokoje velmi dobře vybaveny. Co trochu překáží jsou povinné „papuče“, které padají z nohou a mají pravděpodobně za účel leštění podlah :). Průvodkyně na rozdíl od slečny na hradě byla skvělá, měla výborné znalosti, kdykoli se jí někdo zeptal na více detailů nebo na něco, co nebylo „ve scénáři“, věděla a uměla zajímavě odpovědět. Po prohlídce zámku, zvláště za pěkného počasí, je dobré podívat se do zahrad. Tam najdete několik kašen s jezírky a množství květin a zeleně. Příjemné místo na odpolední relaxaci a odpočinek. Součástí zahrady je i záchytná stanice pro zvířata a výstava fuchsií. V záchytné stanici najdete jak zvířata běžná, jako jsou husy, kachny nebo krocani a labutě, tak i malého srnečka, orla či jiné dravce. Vstup je zdarma, v podstatě v rámci vstupenky do areálu zámku. K výstavě fuchsií jsme se zpočátku stavěli negativně, co se budeme dívat na kytky. Zvědavost nám ale nedala a přece jenom jsme se zašli podívat. A stálo to za to. Jedná se spíše o prodejní výstavu, jednotlivé fuchsie, které zde najdete vystavené a rozkvetlé, si můžete i zakoupit. Je zde snad přes tisíc druhů této květiny a je opravdu z čeho vybírat. Kromě tohoto se zde můžete podívat i na jiné rostliny, popřípadě zakoupit nějaké do bytu či na zahrádku. Mají tady i velké množství bylinek, obzvláště pro ty, kteří si je nepěstují ze semínek. Celkově tento výlet hodnotíme velmi dobře, kromě špatné zkušenosti s průvodkyní na hradě jsme byli velmi spokojení. Doporučujeme si pro tento výlet vyhradit celý den, přece jen je dobré nespěchat a v klidu si vychutnat atmosféru. Ideální je také jít alespoň na jednu prohlídku dříve dopoledne, přece jen je méně lidí a netlačíte se s davem v malých hradních či zámeckých místnostech.

Tipy na další výlety a ubytování.