Györ

I když většinou volíme výlety po vlastní ose, tentokrát jsme se rozhodli využít nabídky cestovní kanceláře a zkusit organizovaný výlet s prohlídkou města a koupáním v termálních lázních ve městě Györ.

V sedm hodin ráno jsme vyráželi z Jižní Moravy a před 10tou hodinou jsme byli na místě. Autobus zastavil přímo na parkovišti před lázněmi a věci jsme si mohli po celou dobu prohlídky ve městě nechat v autobuse. To byla vzhledem k velké cestovní tašce a množství věcí v ní velmi potěšující zpráva.

Prohlídka zahrnovala historické centrum a pak volný program. Vzhledem k tomu, že odjezd byl naplánován na 17tou hodinu a my měli v plánu pouze 3hodinovou návštěvu termálů, měli jsme na všechno dostatek času.

Györ je překrásné město s úžasným historickým centrem. Docela nás překvapilo, že zde žije 130 tisíc obyvatel a je šestým největším městem v Maďarsku. První zastávka byla na náměstí Bécsi-Kaputér, kde jsme si prohlédli jeden z nejstarších domů ve městě, tzv. Tabákový dům a sochu zakladatele maďarského romantismu, kterým byl Károly Kistalády.
Další významnou budovou je zdejší lapidárium, jehož součástí je i historická knihovna s až 67 tisíci svazky z doby před rokem 1850. Jednou z dominant je také biskupský hrad a palác s krásným jménem Püskpökvár. Zde je nově otevřená expozice biskupa Viliama Apora, pro Maďary známého mučedníka z doby 2. Světové války. Hned naproti biskupského hradu se nachází Bazilika svatého Štěpána ze 14. Století, kterou jsme měli možnost prohlédnout si i zevnitř.
Prohlídka končila na hlavním náměstí města, Széchenyi. Zde je zajímavý tzv. Iron Stock House, benediktýnský komplex svatého Ignáce z Loyoly nebo muzeum lékařství v historické lékárně.

Po prohlídce města jsme nemohli vynechat ani tak známé trhy na náměstí Duna Kaputér. Ve středu náměstí se nachází fontána s železným kohoutem, který je symbolem města. Celé náměstí je každou středu a neděli obklopeno stánky s různým zbožím a najdete tu jak už tradiční maďarské klobásy, koření a pálenku, tak i různé oblečení, kuchyňské potřeby a samozřejmě i občerstvení.

Po procházce městem jsme utíkali do lázní.
Termální lázně v Györu jsou otevřeny od roku 2003 a koupat se zde můžete, dle prospektů, v alkalické hydrogen-uhličitanové vodě teplé až 38°C. Nachází se zde vnitřní i venkovní termální bazény, také tobogány, sauny, jacuzzi a také dětský bazén. V různých bazénech je také různě teplá voda, určitě – dle vlastní zkušenosti – doporučuji začít od té nejméně teplé.

K dispozici jsou okolo bazénů lehátka k odpočinku a nelze nevyužít i některý z barů. Nás nejvíce zaujal bar s židličkami ve vodě. Bylo tedy možné se koupat a zároveň si vychutnávat obrovský zmrzlinový pohár! Nelze než doporučit. Škoda jen je, že člověk potřebuje hotovost a nedá se zde přičítat útrata na čipové hodinky, kterými si otevíráte skříňku. Ale to je snad jediná nevýhoda.

Jinak je celý Györ úžasný – město i lázně.