Dovolená v Chorvatsku? Zamiřte do kempu!

 

Jako skoro každý občan naší republiky, jsem i já konečně mohla poznat krásná místa v zemi jménem Chorvatsko. Ráda bych se i s vámi podělila o pár momentů, které mne velice mile překvapily.

V dřívějších dobách za mladých let jsme běžně jezdívali do kempů za krásami naší přírody, k jezeru, na tábory, kde bývaly někdy i spartakiádní podmínky pro přežití. Nicméně zážitků si člověk odvezl mnoho. Po revoluci se situace otočila a všichni jsme začali jezdit do hotelů, apartmánů, penzionů, apod., abychom si užili trochu toho luxusu, jako si ostatní cizinci užívali běžně. Ale po nějaké době se opět dostávají do většího podvědomí kempy, které přináší nevídané pohodlí s množstvím vyžití a znamenají pro mnohé kvalitní dovolenku. Pojem „mobilní dům“ pro mne nebyl zcela neznámý, ale doposud jsem neměla možnost do žádného takového domku nahlédnout, natož v něm strávit pár dní. Proto jsem ráda přijala tuto nabídku a jsem moc ráda, že jsem si bydlení v malé „garsonce“ s terasou, avšak plně klimatizované, vyzkoušela.

Hlavní stanoviště mého výletu byl  kemp Park Soline v BIOGRADu na Moru****.

Tento kemp leží cca 30 km jižně od Zadaru, město kdysi obývané chorvatskými králi, což jsem někde vyčetla.  Čekal na mě mobilní domeček o rozměru 24 m2, mini 2+1, kompletně vybavená kuchyň, sociální zařízení, včetně klimatizace, která přišla opravdu vhod, i když zrovna v chladném období – kdy jsem si pomocí ní mohla přitopit.  Kemp na mě zapůsobil velmi přehledným dojmem, kdy všechno má své místečko a za pár chvilek se v něm zorientujete a víte kudy do města, za sportem nebo na večeři. K pláži je to velmi blízko, v rozmezí 100 – 400m, pobřežní promenáda je lemovaná stromy, okrasnými keři a dojdete podél ní pohodlně až do centra městečka, kde se také nachází přístav se spoustou lodí.  Pláž je různorodá, vesměs oblázková, ale najde se i kousek jemného písku, kde je také možnost bohatého sportovního vyžití.  Je velmi pěkná, udržovaná a výborná pro batolata i menší děti, mohou si hrát na začátku v menší hloubce, protože je zde pozvolný vstup, což jako rodič určitě oceňuji. Kousek od kempu je bazén, kdo by přece jen chtěl zkusit jinou než slanou vodu, a odtud už jen co by kamenem dohodil jste ve městě na zmrzlině, která je opravdu báječná.  Určitě zde mohu doporučit pobyt pro rodiny s dětmi, každý si zde přijde na své, a věřím, že bude velmi spokojen. Místo je určitě vhodné i pro školy, školky, sportovní kluby a teamy, případně jiné kolektivy, protože je zde dostatek prostoru na zábavu, sport a užívání si volna bez rodičů.

Další zastávkou byl ostrov Murter, největší ostrov v šibenické skupině, součástí Severodalmátských ostrovů, konkrétně kemp Jezera Lovišča***.

Zapůsobil na mne velice poklidnou příjemnou   atmosférou, daleko od všeho hluku velkoměsta,  kde můžete strávit určitě oddychovou dovolenou. Kemp je velmi pěkně uspořádán, přehledný a působí velmi čistě. Mobilní domky, stejné jako v Biogradu, stojí pěkně vedle sebe v řadě, u  každého je terasa se slunečníkem, bezvadné posezení, a kolem dokola klid a pohoda. K pláži je to cca 200 m, opět štěrko-oblázková s pozvolným vstupem, naprosto ideální pro malé děti, případně seniory. Pro turistu hledajícího pravou chorvatskou pláž s krásně průzračnou vodou a pohledem na otevřené moře a národní park Kornati stačí jít cca 10 minut přes kopec a ten pohled bych přála každému! Poblíž kempu je městečko Tisno, kam se dostanete pěknou procházkou částečně zastíněnou borovicemi podél pobřeží. Pokud máte dost ruchu velkoměsta, a chcete si opravdu odpočinout, mohu jedině doporučit, určitě vás pobyt v tomhle místě dobije energií na spoustu dalších měsíců.

Posledním kempem, který jsem mohla zhlédnout, byl nádherný luxusní Beach Resort Solaris u Šibeniku, vzdálen od centra Šibeniku cca 4km. Zatím jsem si vždy utvořila nějakou svou představu dle fotografií a popisků, jak asi každý daný resort bude vypadat. Ale tohle předčilo i mé očekávání. Opravdu nádherná pláž, jednak štěrko-oblázková, ale taky písečná – světe div se i v Chorvatsku, pozvolný vstup a krásná čistá voda, prostě jen se osvěžit. A ta spousta bazénů kolem, taky přímo na pláži – sedíte, popíjíte v baru a přitom jste v bazénu, spousta restaurací a atrakcí pro děti. Kemp velmi rozlehlý, je zde obrovské množství ubytovacích kapacit, včetně nádherných mobilních domků, kde jsem také mohla strávit část mého výletu. Tyhle domky se nachází v maximální možné blízkosti pláže, první z nich je vzdálen cca 50m a má přímý výhled na moře, poslední max. 150m od moře. Všechno ještě voní novotou, protože část domečků je nová, takže bude mít svou premiéru. Vybavení jako doma, 2 ložnice, sprchový kout s wc, obývací prostor s plně vybavenou kuchyňskou linkou, klimatizace a před domkem krásná krytá terasa s posezením. Jen se nastěhovat a začít užívat krásných chvil.

 

 

Tak kdo ještě stále váháte s výběrem své dovolené, pojďte zkusit třeba zase něco jiného než apartmán, penzion nebo hotel. Jako mě nijak zvlášť dříve kemp nelákal, protože jsem si takovýchto radovánek užila za svých mladých let spoustu, nyní jsem přesvědčena o opaku.