Dovolená na Valašsku, uprostřed krásné, panenské přírody – letní dovolená

Už dlouho jsme s našimi přáteli plánovali dovolenou pro 6 dospěláků a 6 našich ratolestí ve věku od 10 let do 1 roku. Měla to být chalupa uprostřed přírody, ale ne na samotě. Místo, kde by byl v blízkosti obchod i nějaká restaurace, kde by nebyla slyšet auta a děti by při svých hrách byly v bezpečí.

Takové místo jsme našli v malé vesničce Rajnochovice (v blízkosti Valašského Meziříčí a nedaleko Vsetína) –  chalupa uprostřed louky s krásným výhledem. Bylo nově zrekonstruováno, nemělo ani jeden schod a 5 pokojů bylo zařízeno přesně tak, jak jsme si představovali pro strávení dovolené 3 rodin s malými dětmi. Pro tu nejmenší nám přichystali majitelé postýlku, dětskou židličku, vaničku i nočník. Nemuseli jsme si vozit vlastní, což pro nás byla ohromná výhoda. Na oplocené zahradě se děti vyřádily na pískovišti, houpačkách, my dospěláci jsme ocenili krytou terasu, gril i s grilovacím uhlím, které jsme měli připraveno zdarma a společně s dětmi jsme se vyřádili v turnaji u šipek.

Protože jsme milovníci cykloturistiky a přivezli jsme si s sebou kola, byli jsme moc rádi, že nám majitelé poskytli mapy s cyklotrasami vhodnými i pro naše děti. Vydali jsme se na Tesák, projeli jsme se kolem lyžařského střediska Troják, po hřebeni jsme sjeli zpět do Rajnochovic, kde jsme náš výlet zakončili výbornými steaky ve stylovém hotelu Polom.

Naše dovolená pokračovala návštěvou koupaliště v Osíčku – asi 4 km od Rajnochovic, zde naše děti ocenily tobogán, brouzdaliště i sportovní využití v přilehlém areálu.

Když nebylo počasí vhodné ke koupání, navštívili jsme v Bystřici pod Hostýnem Sv. Hostýn, prošli jsme si zrekonstruovanou křížovou cestu a pokochali se výhledem do okolí z místní rozhledny.

Snad nejkrásnější byl pro nás výlet do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde na nás dýchla historie této krásné valašské krajiny.

Bohužel jednou musí i dovolená skončit a nám se nepodařilo ještě navštívit tolik míst v tomto krásném kraji, kde je ovzduší srovnatelné s ovzduším v Alpách a nám i naší nejmladší dceři (která často trpí průduškovými problémy) se zde výborně dýchalo.

Odjížděli jsme bohatší o nové zážitky, naše děti o zkušenost s krmením oveček pod chalupou, zvládli jsme se projet na konících plemene Hafling a dokonce se pochlubit rybářským úlovkem v nedalekém chovném rybníčku.

Určitě na chaloupku, uprostřed louky a s lesem za zády,  dlouho nezapomeneme.