Bystřice pod Hostýnem a její okolí – Svatý hostýn

Na konci září bylo krásné počasí, takové to pravé „Babí léto“. Dlouho jsme zvažovali, kam se ještě letos podívat, protože každé místo má své kouzlo v jiném ročním období. Podzim je ideální čas, ovšem pokud počasí dovolí na procházky nebo poslední výlety před příchodem „paní zimy“.

Zvolili jsme oblast Bystřice pod Hostýnem – Svatý Hostýn, která patří k velmi oblíbeným turistickým cílům. Svatý Hostýn je zdaleka viditelná stavba jednoho z nejvýznamnějších mariánských poutních míst Moravy a nachází se na vrchu Hostýn (735 m n. m.) v nadmořské výšce 718 m.

Hostýn je dostupný autobusem z Bystřice pod Hostýnem, ale my jsme tuto trasu zvládli pěšky po modré a červené dobře značené turistické značce. Trasa není náročná, má jen kolem 5 km. Při dosažení našeho cíle upoutala naši pozornost hlavní dominanta – Svatý Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Nad  hlavními vraty baziliky je umístěna velká mozaika Panny Marie Svatohostýnské. Tato mozaika, která má 25 metrů čtverečních, se skládá z 250.000 kamínků a je dílem Viktora Foerstera. Po pravé straně baziliky Nanebevzetí Panny Marie je v krásném Jurkovičově sále umístěno muzeum. V přízemí nás zaujala expozice historického vývoje Hostýna od prehistorie až  po současnost. Na galerii byla expozice přírodnin, flóry a fauny Hostýnských vrchů. Po prohlídce baziliky jsme si prošli i Křížovou cestu, která je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Výmalbu provedl Joža Úprka a Jano Köhler. Tato stavba trvala od roku 1904 až do druhé světové války.

Protože už jsme dostali hlad, tak jsme navštívili místní restauraci, kde jsme se posilnili, trochu odpočinuli a pokračovali jsme v naší cestě za poznáním.

Rozhodli jsme se ještě pro prohlídku historické rozhledny, která byla postavena roku 1898. Museli jsme si vyšlápnout pár schodů, ale dostali jsme odměnu v podobě  kouzelného podzimního výhledu na Hostýnské vrchy a Hanou.

Na zpáteční cestě jsme si nechtěli nechat ujít prohlídku zámku v Bystřici pod Hostýnem. Jsou zde dochované místnosti bez mobiliáře, které obývala rodina slavného generála Loudona. V rámci prohlídky jsme navštívili i netradiční zákoutí, jako je půda, sklep a muzeum keramiky.

Všem doporučuji udělat si nejen podzimní výlet do této oblasti.

Alena Vykoukalová

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.