Bečov nad Teplou vydal tajemství

Je to už deset let od dokončení renovace relikviáře sv.  Maura a já jsem ho ještě neviděla. Vydaly jsme se proto s kamarádkou na výlet. Malebné městečko Bečov nad Teplou leží na spojnici lázeňských center – Mariánských Lázní a Karlových Varů. Může se pochlubit výjimečnými architektonickými památkami. Zdejší hradní komplex se zámkem je dominantou města. Měla bych tu citovat kdo tady žil a hrad se zámkem vlastnil, ale z vlastní zkušenosti vím, že se to stejně zapomene. Kdo chce, majitele si najde.

V současné době Bečov přitahuje zejména svým relikviářem sv. Maura, který se stal „objevem století“. Relikviář sv. Maura, celým názvem sv. Timoteje, sv. Jana Křtitele a sv. Apolináře, byl nalezen v roce 1985 pod podlahou hradní kaple při dramatickém kriminalistickém pátrání po neznámé starožitnosti. Tento skvost je považován za nejvzácnější památku v ČR hned po korunovačních klenotech. I korunovační klenoty jsou schránkou na relikvie (trn z Kristovy koruny), ale na rozdíl od nich, můžete relikviář sv. Maura vidět téměř po celý rok. Fotografii nemám, protože se nikde nesmí fotit a zvláště ne v zámecké trezorové místnosti. Obrázek ale naleznete určitě na internetových stránkách Bečova. Relikviář je taková domečková truhla, která je nádherně vyzdobená tenkým pozlaceným stříbrným plechem, reliéfy, soškami, filigrány, emaily, polodrahokamy a drahokamy a také antickými gemami. To jsou 2 tisíce let staré vyřezávané kameny s rytými motivy postav a zvířat. Relikviář sám má asi 800 let. O obsahu relikvií hovoří církevní doklad o pravosti, ale jde spíš o víru než fakta. Piplavá restaurátorská práce trvala 11 let a je dokladována jako součást prohlídkového okruhu. Areál zámku je kouzelné místo s mnoha zákoutími. Hrad je ale zatím nepřístupný. Stejně tak místní botanická zahrada.

V Bečově nad Teplou je muzeum historických motocyklů, dřevěných hraček a loutkových divadel. Od zámku vede také naučná stezka na Šibeniční vrch, po které jsem se také vydala. Jednotlivá zastavení seznamují s historií hrdelního práva a jeho vykonáváním. Na Šibeničním vrchu samém je zbytek kamenného popraviště. Z cedulí se také seznámíte s podnikáním mistra popravčího, který využíval pověrčivosti lidí a prodával např. provaz ze šibenice, palec z oběšence nebo krev z popraveného.

Z nedalekého Zlatého vrchu je nádherný výhled na městečko v údolí. V centru také naleznete příjemné posezení v cukrárně či restauraci.  Když budete mít štěstí na počasí jako my, nebude mít výlet chybu.

Jiřina Hrubanová

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.