Barokní zámek Milotice – ideální místo na výlet na jižní Moravě

Tento nádherný zámek jako z pohádky se nachází na jihovýchodní Moravě. Jako kulisa nebo i jeho interiér byl několikrát využit pro natáčení pohádek např. v pohádce Za humny je drak, Nebojsa, Žabí princ, Hadí král, nebo se zde konalo i natáčení soutěže Talentmanie.

Původně byl tento objekt vodní tvrzí. Později byl přestavěn do renesanční podoby a v polovině 18. století proběhla rozsáhlejší stavební úprava do barokního stylu. O tuto přestavbu se zasloužili jeho majitelé z rodu Serényi. Posledními známými majiteli zámku byl rod Seilernů, kterému byl zámek v roce 1941 zabaven a rodina byla odsunuta.

Zámek byl zpřístupněn veřejnosti již v roce 1948. Od té doby probíhaly různé úpravy interiérů zámku. Poslední úprava proběhla v roce 2005, kdy byly interiéry převedeny do podoby, kterou měly právě za obývání rodu Seilernů.

Co všechno zde můžete vidět? Jako první vás uvítá most s barokní sochařskou výzdobou a nádvoří s konírnou, v níž probíhají výstavy. Při vstupu do zámku příjdete na dlážděné vnitřní nádvoří, kde můžete posedět ve stylové kavárně. Samotný interiér zámku je skutečně bohatý. Nejprve projdete přes hlavní zámecké schodiště do prvního patra zámku. Zde jsou přístupné ostatní místnosti. Naleznete zde oratoř, odkud se šlechta účastnila bohoslužeb, dětský pokoj, pokoj vychovatelky, pracovnu, společenský salon, kuřácký kabinet, kabinet hraběnky s jedinečnými původními tapetami, jídelnu, knihovnu, reprezentační freskový sál, kulečník, čínský pokoj, hostinský pokoj a kapli Panny Marie a svatého Jana Nepomuckého.

Při východu ze zámku směrem do zahrady můžete navštívit také zámeckou vinotéku. Zadní část zámku nabízí pohled na dvě oranžérie se sochařskou výzdobou a symetrickou francouzskou barokní zahradu. Příjemnou procházku po zahradě můžete zpestřit také navštívením bažantnice s altánkem a zříceninou.

Kromě standardních prohlídek se na zámku již několik let konají také velmi oblíbené noční prohlídky, které dají atmosféře minulosti ještě lépe vyniknout. Večer zde zahlédnete samotného hraběte s hraběnkou, jejich děti, ve freskovém sále je připravena imitace původní zámecké hostiny. Tajemná atmosféra na vás dýchne také z kaple.

Na zámku se koná také řada dalších akcí. Vyjmenovat můžeme třeba Vánoce či Velikonoce na zámku, trh místních produktů, koncerty Concentus Moraviae a různé výstavy.

Pro skutečný požitek z návštěvy si zde můžete také zapůjčit za poplatek kostýmy a užít si tak alespoň chvíli krásné zámecké prostředí z pohledu šlechty.

K zámku vede i cyklostezka, takže zámek je dobře přístupný i na kole.

Alča

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.