Archeoskanzen a Živá voda v Modré

Jednoho krásného, letního dne jsme se rozhodli s přítelem, že si uděláme výlet do nedaleké vesničky Modrá. Zde se nachází Archeoskanzen a botanická a sladkovodní expozice Živá voda. Za necelou hodinku jsme byli na místě a počasí nám dělalo jen radost.

Jako první jsme navštívili archeoskanzen, který představuje život obyvatel Velké Moravy a byl otevřen v roce 2004. Tento archeoskanzen tvoří sídliště s palisádovým opevněním, branou strážními dveřmi. Uvnitř se nachází repliky soudobých staveb, polozemnicových chat, řemeslnického okrsku a domu představujícího sídlo místního velmože. Když vyjdete nad archeoskanzen naskytne se vám nejen krásný výhled, ale také zde leží základy velkomoravského kostelíka a hned vedle něj stojí jeho replika. Je to opravdu krásný zážitek, který vás dostane do doby Velké Moravy. Okolo je krásná příroda, políčka a ohrady pro chov tehdejších zvířat. Protože nastal čas obědu, zašli jsme hned vedle do krásné restaurace a zde jsme se výborně najedli a občerstvili se kávou.

A už nás čekala návštěva Živé vody, která je pár kroků od skanzenu a restaurace.  Zde se nachází botanická a sladkovodní expozice, která nás seznámila s životem, ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy a rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků a tůní. Celý areál je bohatě vysazen zelení a leží zde typický moravský biotop. V budově najdete expozice na vybrané druhy ryb, vodní ptáky a přírodní cykly. Biotop je rozdělen do dvou částí, ta první slouží jako expoziční jezero, kde žije spoustu ryb, které jsou typické pro náš region. Je skvělé, že zde se dostanete i pod hladinu a naskytne se vám tak úžasný pohled do vodní říše. V budově se totiž nachází tunel, který leží v hloubce 3.5 m pod hladinou, je dlouhý 8 m a široký 2 m. Asi hodinu jsme stali v něm a s úžasem sledovali pstruhy, parmy, kapry, štiky, candáty, sumce a jesetery.

No a nakonec, protože byl horký letní den, jsme se osvěžili chlazeným nápojem a oblekli do plavek. Druhá část biotopu je totiž postavena jako koupací biotop pro návštěvníky. A tak jsme za velmi příjemným letním dnem udělali skvělou tečku. Takový výlet doporučuji opravdu všem, jak párům, tak rodinám s dětmi, ale i skupince přátel.